|
Kurs HTML 4.01, XHTML 1.0 i CSS 2 z przykładami
autor: Dariusz Majgier
ostatnia aktualizacja kursu: 2003.06.01
|
[Start]
[Elementy HTML]
[Atrybuty HTML]
[Style CSS]
[Porady online]
[A]
[B]
[C]
[D]
[E]
[F]
[H]
[I]
[K]
[L]
[M]
[N]
[O]
[P]
[Q]
[R]
[S]
[T]
[U]
[V]
[W]
[Z]
[kolory]
[tekst]
[czcionki]
[rozmiary]
[pozycje]
[tabele]
[listy]
[formularze]
[struktura]
[linki]
[multimedia]
[bloki]
[obramowania]
[tła]
[synteza]
[druk]
Sposób opisywania elementów, atrybutów i stylów.
Notacja zastosowana do opisywania poszczególnych poleceń może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywostości jest bardzo prosta. Wystarczy chwila aby poznać wszystkie symbole i oznaczenia.
APPLET - czerwona kropka przy jakimkolwiek poleceniu informuje, że nie jest ono zalecane i w przyszłości przeglądarki mogą go nie obsługiwać. Przy opisie każdego takiego polecenia znajdziesz jego zalecany zamiennik.
Każde polecenie ma pewne cechy, które skrótowo opisane są w jego definicji. Aby przeczytać więcej informacji o wybranym atrybucie wystarczy kliknąć w jego nazwę. Czasami ten sam atrybut znaczy zupełnie coś innego w kilku elementach HTML więc opisy tego samego atrybutu w poszczególnych elementach mogą być inne. Wyjaśnienie przykładowych opisów dwóch atrybutów poniżej:
- alt
=[tekst] opcjonalny - IE3, N2
- opis dla przeglądarek, które nie pokazują tego elementu
- align
=[bottom|middle|top|left|right] opcjonalny - IE3, N2, O3.5
- wyrównanie względem innych elementów (nie zalecany)
1. Atrybut alt może przyjmować wartość tekstową, np. alt="Opis obrazka". Atrybut jest opcjonalny, co znaczy, że nie musi wystąpić w opisywanym elemencie HTML (niektóre atrybuty muszą wystąpić, np. "src" w elemencie IMG). Interpretowany jest poprawnie przez przeglądarki Internet Explorer w wersji 3 i nowsze oraz Netscape 2 i nowsze. Zawsze poniżej znajduje się skrócony opis atrybutu.
2. Atrybut align może przyjmować wartości
"bottom" lub "middle" lub "top" lub "left" lub "right", np. align="right". Domyślną wartością jest "left". Atrybut jest opcjonalny, co znaczy, że nie musi wystąpić w opisywanym elemencie HTML. Interpretowany jest poprawnie przez przeglądarki Internet Explorer w wersji 3 i nowsze oraz Netscape 2 i nowsze oraz Opera 3.5 i nowsze. Poniżej znajduje się skrócony opis atrybutu. "Nie zalecany" oznacza, że atrybut jest wycofywany ze standardu HTML i kolejne przeglądarki mogą go nie interpretować poprawnie. Zwykle można go zastąpić innymi atrybutami lub stylami CSS.
Elementy, atrybuty i style bardzo często powiązane są z elemenatmi podobnymi, co pozwala natychmiast zobaczyć np. jakie atrybuty ma element TABLE lub do jakich elementów powinien być przypięty atrybut align.
Przy opisach elementów znajdują się także inne cechy poleceń, np. odpowiedniki HTML dla stylów CSS, informacje o obowiązkowym znaczniku zamykającym lub położeniu elementów wewnątrz określonej struktury (np. element TD musi być w elemencie TR).
Zobacz porady, skrypty, artykuły i gotowe rozwiązania dla właścicieli stron WWW!
|